Що потрібно знати усім батькам про поліомієліт

з

Поліомієліт – це високо контагіозне, тобто високо заразне захворювання, викликане поліовірусом. Він вражає нервову систему і може призвести до паралічу або навіть смерті всього за кілька годин.


1. Як передається поліомієліт?
Дикий поліовірус (ДП) потрапляє в організм через рот з водою або їжею, які були забруднені фекаліями зараженої особи. Вірус розмножується в кишечнику і виділяється з фекаліями зараженого особи, через які він може бути переданий іншим людям.


2. Які симптоми поліомієліту?
Початковими симптомами поліомієліту є:

 • висока температура
 • втома
 • головний біль
 • блювота
 • ригідність потилиці
 • біль у кінцівках.

3. Хто насамперед у групі ризику зараження поліомієлітом?
Поліомієліт вражає головним чином дітей у віці до 5 років.


4. Які наслідки поліомієліту?
Поліомієліт викликає такі наслідки:
У одного з кожних 200 чоловік, заражених поліомієлітом, настає незворотний параліч (зазвичай ніг).
З числа паралізованих осіб 5% -10% помирають при паралічі дихальних м’язів, викликаному вірусом.


5. Чи існує засіб від поліомієліту?
Ні, ліків від поліомієліту не існує. Хворобі можна лише запобігти за допомогою імунізації. Існує безпечна і ефективна вакцина від поліомієліту – оральна поліовакцина (ОПВ). ОПВ забезпечує необхідний захист дітей від поліомієліту. У разі її неодноразового застосування вона захищає дитину пожиттєво.


6. Що таке Глобальна ініціатива з боротьби проти поліомієліту?
У 1988 році уряди створили Глобальну ініціативу з ліквідації поліомієліту (ГІЛП), щоб назавжди позбавити людство від цієї хвороби. Ініціатива є глобальним партнерством, в якому беруть участь національні уряди, ВООЗ, «Ротарі інтернешнл», Центри по боротьбі із захворюваннями США та ЮНІСЕФ. З моменту створення ГІЛП число випадків захворювання на поліомієліт в усьому світі скоротилося на понад 99%. Лмше 20 років тому поліомієліт щодня викликав параліч у 1000 дітей. У 2010 році були паралізовані 1349 дітей.


Передача поліомієліту ніколи не припинялася у трьох країнах – Афганістані, Нігерії та Пакистані. Однак поліомієліт може поширюватися і поширюється з цих країн в сусідні і більш віддалені країни. Слід пам’ятати, що поява поліомієліту де-небудь є загрозою для дітей у всьому світі. Він не зважає на кордони або соціальний стан і легко переміщується.


8. Чи може поліомієліт поширитися на інші, вільні від поліомієліту країни?
Поліомієліт не рахується з кордонаии: кожна нещеплена дитина піддається ризику. На кожен випадок паралічу від 200 до 1000 дітей заражаються безсимптомно. Тому діагностика поліоміелітa утруднена, так само як і запобігання його переміщенню. Особливо вразливими є діти, які живуть в районах, де рівень імунітету є низьким. Найкращий захист від завезення поліомієліту – це викорінювання вірусу. Тільки в цьому випадку всі діти будуть у безпеці.


9. Що необхідно зробити для ліквідації поліомієліту?
Щоб зупинити поліомієліт нам слід:

 • залучити усе суспільство до боротьби з хворобою, пояснити батькам життєву необхідність імунізації кожної дитини;
 • розробити спеціальні плани забезпечення імунізації дітей з мобільних груп населення, з числа мігрантів, у зонах конфліктів або у віддалених районах;
 • посилити планову імунізацію, яка є найкращим національним захистом проти поліомієліту;
 • покращити епіднагляд в зонах високого ризику;
 • спонукати уряди охоплювати найбідніше населення державними медичними послугами;
 • усунути дефіцит фінансування;
 • зробити пожертвування.

10. Чому стільки уваги приділяється поліомієліту, а не іншим захворюванням?
Поліомієліт є однією з небагатьох хвороб, які можна повністю ліквідувати, як це було з віспою. Викорінивши поліомієліт, ми принесемо користь дітям усього світу, і жодній дитині не доведеться більше відчути біль паралічу, викликаного поліомієлітом. Більшість хвороб, наприклад ВІЛ або малярію, викорінити неможливо, оскільки для цього поки що не існує засобів. Поліомієліт не має безпосереднього господаря (тобто він не вражає тварин, і його вірус не може існувати серед тварин, подібно до того, як малярія існує, наприклад, в москітах). Для захисту дітей від поліомієліту існує безпечна і ефективна вакцина. Вірус не виживає протягом тривалого часу в навколишньому середовищі і хоча він є заразним, його інфекційний період відносно нетривалий.
Оральна поліовакцина (ОПВ)


11. Навіщо дітям дають оральну полівакцині?
Поліовакцина є єдиним засобом захисту від поліомієліту – паралізуючою хвороби, від якої немає ліків. Важливо забезпечити імунізацію кожну дитину віком до 5 років від поліомієліту. Оральна поліовакцина є безпечною і ефективною.


12. Чи існують у оральної поліовакцини якісь побічні ефекти?
Оральна поліовакцина (ОПВ) є однією з найбільш безпечних вакцин, які коли-небудь створювалися. Вона настільки безпечна, що її можна давати хворим дітям і новонародженим. Вона використовується у всьому світі для захисту дітей від поліомієліту і вже дозволила врятувати від постійного паралічу, викликаного поліомієлітом, щонайменше 5 мільйонів дітей. Ослаблений вірус в оральній полівакцині може мутувати і знову стати вірулентним у надзвичайно рідкісних випадках. Ризик захворіти поліомієлітом у нещеплених дітей значно вищий, ніж ризик побічних наслідків від застосування поліовакцини.


13. Чи безпечно неодноразово давати дози ОПВ дітям?
Так, давати дітям неодноразові дози поліовакцини безпечно. Ця вакцина призначена для неодноразового застосування, щоб забезпечити повний захист. У тропічних регіонах для забезпечення повного захисту дитини необхідно використовувати декілька доз поліовакцини, іноді більше Ця вакцина безпечна для всіх дітей. Кожна додаткова доза сприяє подальшому посиленню рівня імунітету дитини проти поліомієліту.


14. Скільки доз ОПВ потрібно дитині для забезпечення захисту?
Оральну вакцину слід застосовувати кілька разів, щоб вона подіяла в повній мірі. Кількість доз, необхідних для імунізації дитини, залежить від стану її здоров’я, імунного статусу і кількості інших вірусів, впливу яких вона зазнала. До повної імунізації дитини ризик захворювання на поліомієліт залишається високим. Це підкреслює необхідність імунізації всіх дітей в ході кожного раунду національних днів імунізації. В організмі кожної нещепленої дитини може ховатися вірус поліомієліту.


15. Чи слід давати дитині ОПВ під час кампаній боротьби з поліомієлітом і в ході планової імунізації?
Так. Оральна поліовакцина (ОПВ) безпечна і ефективна, і кожна додаткова доза означає, що дитина отримує додатковий захист від поліомієліту. Для досягнення повного імунітету проти поліомієліту необхідні кілька доз ОПВ. Якщо дитина отримувала вакцину раніше, то додаткові дози, отримані в ході національних днів імунізації, забезпечать цінний додатковий імунітет проти поліомієліту.


16. Чи безпечна ОПВ для хворих дітей і новонароджених?
Так. Оральна поліовакцина безпечна для хворих дітей. Насправді вкрай важливо вакцинувати в ході кампаній усіх хворих дітей і новонароджених, оскільки їх рівень імунітету нижчий, ніж в інших дітей.


17. Чому деякі промислово розвинені країни використовують іншу вакцину проти поліомієліту, ніж країни, що розвиваються?
Всі країни світу, крім Швеції та Ісландії використовували оральну полівакцині (ОПВ) з метою ліквідації поліомієліту та продовжували користуватися ОПВ до кінця 1990-х років, коли деякі з них перейшли на інактивовану полівакцину у зв’язку з досягнутим прогресом у напрямку остаточного викорінення поліомієліту (коли ризик дикого поліовірусу знизився).
Більшість країн користуються ОПВ, оскільки вона має унікальну здатність викликати формування місцевого імунітету кишечнику і таким чином перервати передачу дикого поліовірусу в природному навколишньому середовищі. Це неможливо в разі використання ІПВ – інактивованої поліовакцини, яка стимулює лише дуже низький рівень імунітету проти поліовірусу в кишечнику і в результаті забезпечує індивідуальний захист проти поліомієліту, проте на відміну від ОПВ неспроможна запобігти поширенню дикого поліовірусу.

Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування