Як виховувати малюків

1


Стилі батьківського виховання

Стиль

батьківського виховання


Ознаки стилю
Наслідки впливу на формування особистості дитини
Авторитетний
Високий рівень контролю, теплі стосунки
Визнають та заохочують ріст автономії власних дітей.
Відкриті до спілкування та обговорення з дітьми встановлених правил поведінки. Допускають зміну своїх вимог в розумних межах.
Діти дуже добре адаптовані: впевнені в собі, у них розвинений самоконтроль і соціальні навички.
Вони добре вчаться в школі та мають високу самооцінку.
Авторитарний
Високий рівень контролю,холодні стосунки
Віддають накази та чекають їх точного виконання.
Закриті для постійного спілкування з дітьми.
Встановлюють жорсткі вимоги та правила, не допускають їх обговорення.
Дозволяють дітям лише незначною мірою бути незалежними від них.
Діти, як правило, відлюдні, боязкі та похмурі, невибагливі, дратівливі.
Дівчатка найчастіше залишаються пасивними і залежними.
Хлопці можуть стати некерованими й агресивними.
Ліберальний
Низький рівень контролю, теплі стосунки
Слабко або зовсім не регламентують поведінку дитини ( безумовна батьківська любов).
Відкриті для спілкування з дітьми, але домінуюча спрямованість комунікації – від дитини до батьків.
Дітям надана необмежена свобода за умови незначного керування з боку батьків. Батьки не встановлюють будь-яких обмежень.
Діти схильні до неслухняності та агресивності.
В присутності людей поводять себе неадекватно та імпульсивно, невибагливідо себе.
В деяких випадках діти стають активними,рішучими та творчими людьми.
Індиферентний
Низький рівень контролю, холодні стосунки
Не встановлюють для дітей ніяких обмежень. Байдужі до власних дітей. Закриті до спілкування через те, що обтяжені власними проблемами. Інколи байдужість поєднується з ворожістю. Діти часто проявляють свої руйнівні імпульси. Схильні до асоціальної поведінки.
В спілкуванні часто виявляютьагресивність.

Методи виховання дітей.

Залежно від віку дитини, її поведінки та особливостей характеру батьки можуть застосовувати різноманітні методи виховання. Вибір застосовуваних батьками методів багато в чому залежить від того, якими методами виховували самих батьків, який рівень їхньої педагогічних та психологічних знань і т.д.


Важливу роль при виборі методів виховання має стиль батьківської поведінки, який може бути авторитарним, попустітельскі і демократичним.


Методи виховання не тільки дозволяють сформувати повноцінну гармонійну, зрілу особистість, іноді вони стають причинами виникнення багатьох психологічних комплексів.

Основні методи виховання:

Метод бесіди або переконання . Даний метод можна застосовувати у вихованні дітей різного віку і з будь-яким характером. У процесі бесіди батько пояснює і аргументує те, як треба себе поводити в тій чи іншій ситуації, з’ясовує мотиви поведінки малюка. Тон мови батька при розмові повинен бути спокійним, впевненим твердим. Навіть однорічні малята, які не можуть відповісти, уважно слухають батьків, реагуючи на інтонацію.


Метод позитивного підкріплення. Підкріплення – це певні дії батьків, наступні за його дією або вчинком. Підкріплення може бути негативним або позитивним (позитивним). До негативного підкріплення ми відносимо суворі зауваження, покарання, до позитивного – похвалу, подяку, позитивна дія з боку батька (дати цукерку, включити мультики, дати нову іграшку).


Метод позитивного підкріплення полягає у вираженні дитині позитивних емоцій , викликаних його вчинком. Якщо малюк зробив щось потрібне і хороше, його завжди треба похвалити, висловити свою вдячність, це може бути посмішка, поцілунок, обійми, приємні слова «Ти розумниця, молодець, правильно робиш» або деякі інші дії, які викликає у малюка приємні відчуття і позитивні емоції.

Метод негативного підкріплення заснований на вираженні дитині негативного ставлення до його дій. Це може бути докір («Ти зробив дуже погано, ти засмутив цим батьків»), зауваження («Це поганий вчинок, хороші діти так не роблять»), покарання. Покарання може бути різним. Одним з видів ефективного покарання є тайм-аут, коли малюка залишають на самоті на деякий час, забороняючи що-небудь робити і не спілкуючись з ним. У сім’ях, де широко застосовується покарання тайм-аут, як правило, є спеціально відведене місце, де малюка залишають на деякий час, це може бути стілець, лавочка, кут, потрапляючи в це місце, дитина розуміє, що він зробив поганий вчинок і покараний за це. Покаранням також може бути штраф. За поганий вчинок можна забирати одну з іграшок малюка, можна заборонити перегляд мультиків або фільмів, скоротити час ігор. Не треба в якості штрафу використовувати дії, які дитина повинна виконувати із задоволенням. Наприклад, змушувати його читати або писати, прибирати кімнату, мити посуд. Це призведе до того, що дитина буде сприймати ці дії, як вкрай неприємні і буде уникати виконання цих процесів. Штрафом може бути позбавлення солодкого або інших ласощів (але не їжі).


Метод дресирування , може і звучить це трохи грубо, але саме так називається метод позитивного і негативного підкріплення. Основа методу: за хороші вчинки – позитивне підкріплення, за погані вчинки – негативне. Іноді цей метод також називають «метод батога і пряника» або «метод нагород і покарань». Основний принцип всіх цих методів ідентичний, однак їсть ряд відмінностей, наприклад метод дресирування, передбачає позитивне підкріплення, а метод нагороди увазі нагородження. Наприклад, дитина помив посуд, похвала відразу ж після процесу – це підкріплення, а обіцянка сходити з ним на вихідних в парк – нагорода.

Метод «1-2-3». Ефективний метод виховання в тих ситуація, коли треба негайно припинити погану поведінку дитини. Полягає метод в тому, що батько робить зауваження дитині з приводу його поведінки і починає рахувати до трьох, якщо по закінченню рахунку дитина не припиняє погано себе вести, слід покарання. Застосовується метод з дітьми старше двох років. Рахуючи до трьох, і роблячи проміжки між цифрами по кілька секунд (4-6 сек.), Батько дає дитині шанс одуматися, змінити свою поведінку і вийти з ситуації без покарання. Якщо малюк не реагує на зауваження дорослого і продовжує хуліганити після рахунку «3», треба привести у виконання покарання.
Застосовуючи це метод, батькам треба зберігати спокій і не втрачати впевненості у собі, рахунок повинен бути чітким, голос впевненим, якщо малюк зрозуміє, що батько «на взводі», то може продовжувати свої дії, в надії, що йому вдасться домогтися свого.

Метод «заїжджена платівка». Нерідко у відповідь на свої вимоги, батько отримує масу відмовок і заперечень від дитини, і вступає з ним у полеміку, в результаті чого не досягає своєї мети і лише втрачає час. Наприклад: «Маша одягайся, треба йти в садок», «Я не хочу в садок», «Ні, треба йти в садок, а мамі на роботу», «А я хочу з тобою залишитися вдома», «Мені не можна залишатися вдома» і т.д. Пояснюючи дитині незрозумілі для нього речі, мама лише втрачає час і починає виходити з рівноваги. Така розмова можна продовжувати до нескінченності. Варто мамі припинити вступати в пояснення й повторять свої вимоги, як дитина почне виконувати те, що потрібно. «Маша одягайся, треба йти в садок», «Я не хочу в садок», «Маша, треба одягнутися і йти», «А я хочу з тобою залишитися вдома», «Маша одягайся, ми підемо в сад», побачивши, що мама не йде на поводу і продовжувати розмову марно, дитина починає одягатися.


Багато батьків в процесі виховання застосовують метод фізичного впливу (шльопанці, потиличники, биття). Однозначної відповіді на рахунок ефективності даного методу виховання до цих пір не знайдено. Не секрет, що ще недавно, биття застосовували не тільки для покарання дітей, а й дорослих. Сьогодні психологи відзначають метод фізичного покарання як найменш ефективний і травматичний для підростаючої особистості. Якщо ви прихильник застосування фізичного впливу на дитину, то постарайтеся застосовувати цей метод тільки в самих крайніх неординарних випадках. В першу чергу треба налагодити з дитиною психологічний контакт, і намагатися впливати на нього гуманними способами.

Як виховувати дітей: шість підходів

Нашій культурі не бракує “супернянь”, які вчать батьків виховувати дітей. Цій темі присвячено безліч книг, журналів і телешоу – ціла багатомільярдна індустрія. BBC склала перелік із шести найвпливовіших авторитетів, які формували наше уявлення про батьківство протягом останніх ста років.

Сер Фредерік Трубі Кінг

Фредерік Трубі Кінг був новозеландським реформатором системи соціального захисту дітей. Завдяки йому в країні різко скоротилася дитяча смертність і значно поліпшилось харчування дітей. За заслуги перед суспільством його у 1925 році посвятили в лицарі.

Але також Трубі Кінг увійшов в історію як один із перших апологетів суворого виховання – з акцентом на дисципліну та емоційну стриманість.

Основні положення його методу такі:

 • Годувати немовлят слід суворо за розкладом: раз на чотири години, і стоїчно ігнорувати їхні вимоги у інший час.
 • Вночі бажано не годувати взагалі.
 • Дітей одразу після народження слід поміщати в окрему кімнату, а також залишати на тривалий час у садку – для загартування.
 • Обнімати і пестити малюків можна не довше ніж десять хвилин на день.

Виховання за Трубі Кінгом – це дисципліна й режим. Перші місяці життя дані маленькій людині для їжі, сну і зростання, а не формування прив’язаностей.

Ця філософія може здатись жорсткою, але історик Г’ю Каннінгем каже, що тодішні батьки були схильні слухатись авторитетів.

“Не кожна матір слідувала цим приписам, але кожна про них, без сумніву, знала. Люди вірили, що це наукові, а отже – правильні погляди”, – каже він.

Доктор Бенджамін Спок, 1903-1998

Доктор Спок (на фото ліворуч від Мартіна Лютера Кінга) був не тільки видатним педіатром, а й радикальним громадським активістом.

Він активно боровся за припинення війни у В’єтнамі, і в 1968 році навіть був звинувачений у “пособництві тим, хто ухиляється від військової служби” (пізніше цей вирок було скасовано).

1972 року Народна партія висунула доктора кандидатом у президенти. Спок виступав за безкоштовну медичну допомогу, легалізацію марихуани і негайне виведення американських військ з інших країн.

Книга “Дитина і догляд за нею” американського педіатра Бенджаміна Спока стала одним із бестселерів всіх часів. Від моменту її публікації 1946 року в світі було продано 50 мільйонів примірників.

Доктор Спок поставив під сумнів рекомендації початку століття. Він вчив батьків довіряти власним інстинктам і здоровому глузду, демонструвати малюкам свою любов і розуміти, що всі діти різні.

В 1960-х роках ці уявлення стали панівними. Тоді якраз набула поширення побутова техніка та одноразові підгузки, що залишило матерям значно більше часу на пестощі й ігри, ніж мали батьки першої половини століття. Тому нові підходи до виховання були на часі, вважає психолог Арік Сіґмен.

“Зміни в методах догляду за дітьми відбивають зміни в політиці, економіці й потребах батьків, адже потреби дітей змінюються мало”, – каже він.

Дональд Віннікотт

Приблизно тоді ж, коли в моду ввійшли книги Спока, з’явився і цикл передач впливового психоаналітика Дональда Віннікота. Він вів їх на BBC з 1943 року протягом майже двох десятиліть.

Віннікот намагався донести до жінок ідею, що вони не досконалі, але “достатньо хороші” матері. Помилки і труднощі у вихованні не просто неминучі, казав він, а є його частиною.

Як і Спок, Віннікотт радив батьками покладатись на інтуїцію. “Виховання дається матері найкраще, коли вона вірить у правильність своїх поглядів”, – стверджував він. Педіатр не був прихильником режиму та строгих інструкцій. Він вірив у розуміння, а не напучування.

Засновниця сайту Mumsnet Жюстін Робертс каже, що багато батьків і в наш час поділяють схожі погляди.

“Мені подобається ідея покладатись на інтуїцію. Мамам справді слід менше перейматися через дрібниці”, – каже вона.

Пенелопа Ліч

Психолог Пенелопа Ліч, яка здобула популярність у 1970-х і 1980-х, продовжила ліберальні тенденції у вихованні.

Інші гуру молодих батьків

 • Міріам Стоппард – авторка бестселерів, присвячених догляду і вихованню дітей.
 • Трейсі Хоґґ (“заклинателька дітей”) робить акцент на вислуховуванні малюків.
 • Стів Біддалф – австралійський письменник, який спеціалізується на вихованні хлопчиків.
 • Доктор Таня Байрон вважає, що недосипання – серйозна проблема сучасних дітей.

Її книга “Немовля і дитина: від народження до п’яти років” (1977 р.) розійшлася двомільйонним накладом і залишається популярною серед частини батьків.

Підхід Ліч – “дитиноцентричний “. Якщо ви вже народили дитину – то мусите піти на певні жертви, вважає вона. “У будь-якій справі якщо ви дослухаєтесь до дитини і до своїх почуттів, то завжди знайдете правильне рішення або винесете цінні уроки із помилок”, – пише у вступі авторка.

Нещодавно Ліч виступила проти позиції “хай поплаче”, коли вимоги дітей ігнорують заради дотримання режиму. Водночас дехто каже, що Ліч має “легендарну здатність нав’язувати батькам комплекс вини”.

Джина Форд

Методи цієї “Королеви режиму” можна любити або ненавидіти, але їх не можна ігнорувати. Лідер ліберальних демократів Нік Клеґґ назвав підхід Джини Форд “повним нонсенсом”. Учасниці сайту Mumsnet також не скупилися на неприємні епітети, і Форд через це навіть пригрозила ресурсу судом.

Джина Форд рекомендує ігнорувати дитячий плач у певних обставинах З іншого боку, три книги Форд складають чверть всього ринку літератури з догляду за дітьми. У світі було продано півмільйона примірників її “Системи “Задоволений малюк” (1999 р.). Також у неї чимало прихильників серед зірок, наприклад Кейт Вінслет.

Колишня медсестра, Форд виступає за суворий режим – як для батьків, так і дітей, в центрі якого – годування по розкладу. Вона рекомендує батькам розписувати день з точністю до п’яти хвилин і привчати дитину до розпорядку якомога раніше.

Серед інших порад – ігнорувати дитячий плач у певних обставинах (це нібито допомагає дитині заснути), а також не дивитися малюку у вічі перед сном, щоб він не перезбуджувався.

Джо Фрост

Реаліті-шоу “Суперняня” дивляться мільйони глядачів у 47 країнах, а США навіть викупили цей формат і відзняли власну версію.

“Суперняня” стала світовою телевізійною франшизою: на фото Джо Фрост позує зі своєю німецькою та французькою колегами

Ведуча, професійна няня Джо Фрост, виступає у образі Мері Поппінс нашого часу. Багато батьків з ентузіазмом сприйняли її практику ставити дітей у куток. Суть її в тому, що дитина, яка погано поводиться, отримує попередження, але якщо воно не діє, дитину ставлять в куток – на стільки хвилин, скільки їй років. Після цього дитина повинна вибачитися.

Інші прийомчики Суперняні, зокрема погрожування пальцем і ультиматуми, також увійшли в арсенал батьків всього світу. Та хоча практична Джо Фрост і подобається батькам, її часто критикують за те, що вона порушує межі дитячої приватності.

3

Виховання дітей за темпераментом

Всі ми знаємо, що у відносинах з дорослими людьми треба обов’язково враховувати характер людини, але от при вихованні дітей більшість батьків абсолютно забувають про індивідуальний підхід. А це ж наріжний камінь виховання — щоб виростити гармонійну особистість, потрібно стимулювати розвиток відсутніх і м’яко придушувати яскраво виражені риси характеру.

ХОЛЕРИКИ

(сильний, неврівноважений, рухливий темперамент)

Цей темперамент — один з найяскравіших темпераментів дитини, що приносить батькам постійні клопоти. “Спокій нам тільки сниться!” — можуть сказати вони про свого малюка-холерика. Також деякі особливості такого темпераменту притаманні усім дітям.

Характерологічні риси

Позитивні

 • висока активність;
 • енергійність;
 • швидко усвідомлює обстановку;
 • товариськість;
 • рішучість;
 • збуджена переконлива мова;

Негативні

 • невитриманість
 • запальність
 • агресивність
 • нестійка поведінка
 • різкість у відносинах, конфліктність
 • циклічність у роботі, у переживаннях, настроях
 • малюк з таким типом нервової системи — непосидючий, пустотливий.

Він галасливий, нестриманий, метушливий, неслухняний, запальний, забіякуватий. Це невгамовний бешкетник і забіяка, що постійно влаштовує скандали і сварки. Мова холерика уривчаста, швидка, із проковтуванням окремих слів, однак дуже виразна та емоційна. Рухи такого малюка стрімкі, різкі, енергійні. Умовні рефлекси в холерика утворюються швидко, але не є стійкими. Йому раптом хочеться буквально на середині поставити крапку, щоб спочивати на лаврах, які ще не заслужив. Нову інформацію засвоює швидко, але вже через кілька хвилин вона вилітає в нього з голови. Такі діти неуважні, їм не вистачає розважливості та уміння розраховувати на свої можливості.

Холерик за натурою командир, він легко адаптується до незвичної обстановки, але через свій запальний характер постійно конфліктує зі своїми однолітками, хоча не може без них жити. Такий дитина схильна до гри на публіку, вона постійно має потребу в глядачах, від яких чекає відповідної реакції. Тому дитина-холерик ніколи не буде плакати і вередувати на самоті.

Холерик не вміє чекати і приборкувати свої бажання. Він любить активні гучні ігри та нові враження, охоче йде на ризик. Настрій нестійкий, змінюється, здавалося б, з незначних причин. Засинають холерики важко, під враженням подій дня. Якщо батьки намагаються покарати маля за невміння себе стримувати, у нього виробляється агресивність, готовність до опору, до самозахисту.

Як правильно виховувати дитину-холерика

1. Основним підходом у вихованні дитини-холерика є принцип, який умовно можна назвати “Жодної хвилини спокою”: підтримуйте і направляйте енергію дитини на корисні справи.

2. Виключте з обстановки те, що занадто збуджує нервову систему дитини.

3. Контролюйте бурхливі прояви холериків, у цьому допомагають спокійні ігри, вибір цікавого хобі.

4. Особливу увагу приділяйте вихованню посидючості.

5. Строго та послідовно контролюйте вчинки та дії дитини.

6. Вперто привчайте малюка доводити до кінця розпочату справу.

7. У зв’язку з підвищеною чутливістю поводитися з холериками слід м’яко, тому що різкість може порушити стосунки між дитиною і батьками.

8. Не використовуйте фізичну силу при впливі на дитину, зауваження робіть строго, але спокійно.

9. Холерика не варто вмовляти, він краще реагує на спокійну, тактовну вимогу.

10. Виховуйте наполегливість і стриманість, уміння володіти собою, варто гасити будь-яку агресивність дитяти у зародку.

11. Окрему увагу приділяйте навчанню ввічливості, тактовності.

12. Вашому малюку важливо знати, що до його слів прислухаються.

САНГВІНІКИ

(сильний, урівноважений, рух­ливий темперамент)

Сангвінік — це дружелюбний, товариський, життєрадісний малюк. При цьому він досить спокійний і розважливий. Відкритий і говіркий, він обожнює нові обличчя і нові місця, йому необхідні зміни захоплень.

Характерологічні риси

Позитивні

 • висока рухливість;
 • висока адаптивність (легко пристосовується до нових умов);
 • захопленість, натхнення;
 • товариськість;
 • життєрадісність, оптимізм;
 • доброзичливість;
 • не вразливий;
 • виразність міміки та пантоміміки;
 • діяльний за умови цікавої справи;

Негативні

 • незібраність;
 • ненадійність (завжди обіцяє, але не завжди виконує свої обіцянки);
 • мінливість, легковажність, розкиданість;
 • поверховість сприйняття;
 • недостатня здатність до зосередження, відсутність посидючості;
 • недостатня наполегливість;
 • одноманітність їх обтяжує;

Дитина — сангвінік легко іде на компроміс. Не боїться труднощів.

Легко переживає невдачі. Він без проблем вливається в будь-який колектив і пристосовується до незвичної обстановки.

Цікавість сангвініка безмежна, здається, що він просто зараз хоче осягнути неосяжне. Він завжди прагне дізнатися якомога більше і легко засвоює нову інформацію. Він швидко перемикається з одного на інше, здатний займатися відразу декількома справами.

Малюк із сангвінічним темпераментом активний, рухливий, іпульсивний, обожнює гучні ігри. Якщо веселунові нудно, то він стає млявим і не може сконцентруватися на тому, що відбувається тут і зараз.

На покарання сангвінік реагує спокійно. Він абсолютно незлопам’ятний, неконфліктний, тому з ним важко посваритися. “Життя без сварок” — такий його життєвий девіз. Але є й зворотний бік “сонячної” натури, про який не повинні забувати дорослі: сангвінікові комфортно лише в тому випадку, якщо він подобається всім.

Як правильно виховувати дитину-сангвініка

1. Основним підходом у вихованні дитини-сангвініка є принцип, який умовно можна назвати “довіряй, але перевіряй”. Милий малюк-сангвінік завжди обіцяє, але далеко не завжди виконує обіцяне, тому треба проконтролювати, чи виконав він свою обіцянку.

2. Контролювати вчинки та дії.

3. Виховуючи дитину із сангвінічним темпераментом, варто формувати в неї стійкі прихильності, інтереси.

4. Привчати доводити розпочату справу до кінця.

5. Звертати особливу увагу на якість діяльності, не допускати поверхневого і недбалого виконання завдань.

6. Хвалити заслужено, тому що є схильність до зазнайства.

7. Переймайте в спілкуванні із сангвініком дух легкості, веселощів і гумору це йому сподобається.

8. Пам’ятайте, що життєрадісність, товариськість і оптимізм сангвініка здатні обернутися зворотним боком медалі і стати джерелом і його легкодумства, і мінливості.

МЕЛАНХОЛІКИ

(слабкий тип вищої нервової діяльності)

Меланхолік – це м’який і слухняний малюк. Меланхоліки сором’язливі, боязкі, а нерішучість – одна з основних рис їхнього характеру. Нерішучість проявляється в усіх рухах, жестах і вимові маляти-меланхоліка. Його засмучує і виводить з рівноваги будь-який дріб’язок, і ця емоційна нестійкість аж ніяк не каприз. Він чутливо реагує навіть на людський голос: спробуййого лише підвищити — і такий малюк відразу заплаче. Сльози в меланхоліків невичерпні, адже вони бояться усього, особливо незнайомих людей і нової обстановки.

Характерологічні риси

Позитивні

 • підвищена чутливість;
 • сердечність, здатність до співчуття;
 • тонка сприйнятливість;
 • у звичній обстановці – старанний працівник;
 • м’якість;
 • доброзичливість;

Негативні

 • вразливий і сором’язливий, евпевнений у собі;
 • часто задумується;
 • замкнутість;
 • знижена активність;
 • низька працездатність (у несприятливих умовах);

Діти — меланхоліки часто замикаються в собі, дуже погано звикають до нового колективу, прагнуть бути в “тіні”. Часто “зациклюються” на невдачах, дуже болісно реагують на негативні оцінки, а покарання сприймають як справжню трагедію. Вразливості меланхоліка немає кінця й краю. Меланхолійні діти дуже недовірливі, часто хвилюються через дрібниці. Велике значення надають дріб’язковим речам.

Таке маля побоюється зміни місць і зміни укладу життя. У нових, особливо конфліктних, ситуаціях стає розгубленим, працює значно нижче за свої можливості.

Знання меланхолікові даються важко, через недостатню активність уваги маля постійно відволікається на сторонні предмети і не може зосередитися на головному.

Будь-яка діяльність для меланхоліка — робота, від якої він миттєво втомлюється. Таке маля, навіть граючи, стомлюється. У цих дітей часто змінюється настрій, вони малоініціативні, важко вступають у контакт

із однолітками. Рухи невпевнені, бідні й часто метушливі. Мова тиха, але інтонація виразна.

Такий малюк дуже довго готується до сну, погано засинає, важко прокидається, важко переходить від одного виду діяльності до іншого.

Як правильно виховувати дитину – меланхоліка

1. Основним підходом у вихованні дитини-меланхоліка є принцип, який умовно можна назвати “не нашкодь”.

2. У спілкуванні з таким малям і у виховних впливах зважайте на вразливість його психіки – не підвищуйте голос і не тисніть на нього, своє невдоволення виражайте рівним упевненим голосом, не обзивайте його.

3. Пам’ятайте, що дитина-меланхолік має потребу в особливій увазі, теплих відносинах, у допомозі. Будьте з лагідними.

4. Частіше хваліть його й не скупіться на прояв щирих слів. У вашого малюка особлива інтуїція, і йому життєво необхідно відчувати, що його люблять.

5. Заохочуйте його навіть за незначні успіхи і досягнення.

6. Не пропускайте нагоди показати своєму вразливому чаду, що ви дуже цінуєте найменший прояв його турботи.

7. Ніколи не робіть своєму малюку зауваження на людях — це провокує розвиток серйозних комплексів.

8. У спілкуванні зі своєю дитиною частіше використовуйте тактильний контакт: торкайтеся до нього, гладьте по голові та ін.

9. Не забувайте про швидку стомлюваність, зумовлену слабкістю нервових процесів – не перевантажуйте його розвиваючими завданнями, у процесі виконання домашньої роботи робіть паузи. Пам’ятайте про те, що навіть ігри стомлюють дитя і можуть призвести до стресу.

10. Стресовою для дитини-меланхоліка є будь-яка ситуація змагання, намагайтеся їх уникати.

11. Не вимагайте від меланхоліка того, що для нього нездійсненне.

Націлюйте його на посильні заняття й допомагайте їх вчасно виконати, уникаючи перевтоми.

12. Уникайте в спілкуванні з дитиною наказів, тому що вони

тільки сповільнюють її діяльність.

13. Розвивайте самостійність, даючи дитині посильні доручення. При кожному прояві самостійності заохочуйте свого малюка, підбадьорюйте теплим словом.

14. Проявляйте терпіння в розвитку активності, сміливості.

15. Стимулюйте маля до прояву ініціативи.

16. Розвивайте товариськість свого малюка.

17. Не лякайте й не залякуйте свого малюка. Дитині - меланхоліку

протипоказані страшні історії, тривожні фільми та передачі.

18. Допомагайте позбутися страху, для цього обговорюйте з дитиною його почуття. За страхи не висміюйте.

19. При виборі навчального закладу пам’ятайте, що для меланхоліка найбільше підходить рівна робота, яка потребує посидючості і терпіння.

Його не обтяжує навіть монотонна робота.

20. У звичній обстановці, у дружному колективі він успішно виконує доручену справу, учиться.

Пам’ятайте, що потрібно не перековувати темперамент вашого малюка, а допомагати йому розвиватися.

ФЛЕГМАТИКИ

(сильний, урівноважений, інертний тип нервової системи)

За впертістю цей малюк перевершує всіх, а вдома його всі називають “копушею”.

Дитина з таким типом нервової діяльності завжди незворушна і спокійна. Поруч із цим створінням, яке ніколи нікуди не поспішає, здається, що час зупинився або його взагалі насправді немає.

Характерологічні риси

Позитивні

 • завжди спокійний;
 • терплячий;
 • обов’язковість;
 • не вразливий;
 • його практично неможливо вивести із себе;
 • відрізняється високою працездатністю;
 • наполегливість
 • здатний до великих навантажень в роботі;
 • врівноважений у стосунках;

Негативні

 • все робить повільно;
 • малорухливий;
 • вимагає часу для зосередження;
 • повільно приймає рішення;
 • впертість;
 • безініціативність;

Такому малюку властиве уповільнене, але сильне реагування, повільне, але міцне запам’ятовування. У середовищі дітей він відрізняється спокоєм. Почуття флегматика рівні, постійні та глибокі.

Флегматик все робить докладно, переборюючи всі перешкоди. Свої рішення він не змінює, а якщо їх треба відстояти, то виявить максимум упертості. Він дуже відданий своїм близьким і друзям, хоча йому важко знайти справжнього друга. Діти - флегматики не за віком миролюбні, за можливості уникають боротьби, воліючи не ризикувати.

Його мова некваплива, виразна, але без численних жестів і яскравої міміки.

Такий малюк засинає швидко, а от розбудити його непросто: він вередує, а після сну ходить сонний, млявий, немов недоспав.

Через те, що флегматичний малюк дуже повільний, йому потрібно багато часу для засвоєння нової інформації. Але один раз отримані знання міцно закріплюються в його пам’яті. Всі вікові навички в нього також формуються важко і довго, але надовго.

Флегматика можливо навчити і майже неможливо перевчити!

Маля не любить змін, дуже повільно звикає до нової обстановки і ривалий час адаптується до дитячого організованого колективу.

Як правильно виховувати дитину – флегматика

1. Основним підходом у вихованні дитини-флегматика є принцип, який умовно можна назвати “непоспіх”. Пам’ятайте, що таке маля не може працювати в умовах дефіциту часу, йому потрібний індивідуальний темп, його не можна підганяти, він сам розрахує свій час і зробить справу.

Не вимагайте від свого малюка космічних швидкостей.

2. Вчіть дитину раціонально розподіляти час.

3. Не тисніть на свою дитину, тому що під тиском з боку дорослих вона лише стає ще більш незграбною і пасивною.

4. Не називайте дитину “копушею”, особливо при інших людях.

5. Пам’ятайте, що діти – флегматики мають велику потребу у схваленні.

6. При вихованні малорухливого флегматика важливо розвивати інтерес до рухів, грати з ним в ігри, де необхідна швидкість рухів, точність, спритність, і заохочувати, коли він виконує будь-які правила гри.

7. У повільних флегматиків необхідно намагатися поступово виробляти здатність швидше перемикатися з одного виду діяльності на інший. Навчайте перемикати увагу при виконанні різних доручень

8. Намагайтеся розвивати допитливість малюка (читайте з ним цікаві пізнавальні книги, дивіться науково-пізнавальні фільми, відвідуйте музеї, обговорюйте отриману інформацію).

9. Стимулюйте маля до прояву ініціативи.

10. Навчайте дитину повніше виказувати свої емоції та почуття: якщо їй сумно, не забороняйте плакати, якщо вона радіє, дозволяйте радіти в повну міру та ін.

11. Залучайте дитину до спільної діяльності (як у дитячому, так і дорослому колективі).

12. Прищеплюйте дитині навички спілкування.

5

Типові помилки дорослих при вихованні малюка

Поява дитини в сім’ї є переломним моментом в житті людей. Саме в цей момент вони повинні зрозуміти і відчути всю свою важливість і необхідність в турботі про довгоочікуване маля. Батькам слід сприймати свого малюка, як саму справжню людину, а не іграшку. Навіть не дивлячись на те, що він ще зовсім маленький. Існують маленькі секрети по вихованню, що мають відношення до звичайних життєвих ситуацій за допомогою чого батьки зможуть виростити малюка, не зашкодивши йому.

– Коли малюк розкидає іграшки не варто відразу ж прибирати їх без нього. Спостерігаючи за тим, як ви забираєте за ним іграшки, малюк просто звикне до цього, що можливо, не правильно відіб’ється на формуванні характеру. Вам необхідно привчати дитину до порядку, для того щоб він завжди прибирав за собою іграшки і свої речі.

– Якщо малюк був покараний з якоїсь причини, не доводьте до того щоб ваш малюк довго відчував себе винним. Було б добре відразу помиритися і не затягувати з цим. Малюк не повинен лягати спати, вважаючи себе винним, він просто не зможе заснути, переживаючи через це.

– З підростаючою дитиною не варто сюсюкатися, найбільше це має відношення до дітей, які вміють вже трохи розмовляти і не звертають жодної уваги, коли з ними починають спілкуватися таким ось чином. Сучасне покоління дратується або негативно ставиться до дорослих, які намагаються налагодити контакт з допомогою сюсюкання. Але буває і таке що дитині подобається таке ставлення, хоч йому і скоро до школи, в таких випадках існує загроза розвинути схильність до інфантильності у дитини, що може викликати ряд поганих наслідків у найближчому майбутньому.

– Самою основною помилкою батьків є відгородження дитини від дорослого світу. Нехай і формально, але малюк повинен брати участь у вирішенні різних, важливих сімейних проблем. Не рахуючись з думкою дитини і повне його ігнорування в цих ситуаціях, може привести до віддалення від сім’ї і формуванню безвідповідальності.

– Будучи дуже допитливим, дитина може влазити скрізь своїм меленьким носиком, навіть куди їй ще не слід. В таких ситуаціях не варто відбивати інтерес дитини грубою фразою. Дітки ростуть дуже швидко, але відповідь на найважливіші питання буває так і не знаходять або знаходять, але дуже пізно і додумуються до цього з чиєюсь допомогою.

Безсумнівно, виховання дитини вважається найбільшим внеском не тільки в майбутнє дитини, а й у ваше майбутнє. Звичайно ж, потрібен правильний продуманий підхід до цього процесу. Не бійтеся розпестити дитину любов’ю, але й давайте можливість вирішувати свої проблеми самому. Не позбавляйте свою дитину радості пізнати цей світ не тільки з вашою допомогою, а й самостійно.

Як потрібно виховувати дітей, щоб вони виросли хорошими людьми

Виховання дітей – процес безперервний. Наше виховання багато в чому визначає їхнє майбутнє. Цей процес не можна відкласти “на потім”, не можна пускати на самоплив. Звичайно, життя навчить. Але навчить правилам виживання, а не правилами поведінки. Правильне виховання є базою майбутніх досягнень наших дітей.

А тепер докладніше про те, як потрібно виховувати дітей, щоб вони виросли хорошими людьми.

Ох вже ці звички

Звички у дітей починають формуватися з самого раннього етапу життя. Вони є у всіх без винятку, хороші і шкідливі, нешкідливі і смішні. Звички можуть багато розповісти про людину. Звідки вони беруться? Як ми вже сказали, їх формування починається з раннього дитинства, коли малюки пізнають нове і схоплюють на льоту, копіюють поведінку своїх батьків. Тому якщо батьки, близьке оточення або зовсім сторонні люди помічають прогалини в цій справі, то саме час зайнятися впритул дитячими звичками.

Виховувати дітей також треба і з формування корисних звичок. Насправді, особливих труднощів в цьому немає, і вищої педагогічної освіти не потрібно. Помічено, що з кожною новою іграшкою, предметом, щодня повторюється подією з’являється і нова звичка. Приміром, подарували малюкові кошик або короб для іграшок – тепер справа звички прибирати їх після гри. Хочеться самостійно одягатися і роздягатися – можна навчити акуратно складати речі по поличках у шафі. Із задоволенням малює фарбами – нехай ополіскує баночку з водою і сушить пензлика. І ось такими маленькими кроками будуть купуватися хороші звички, які не залишать місця іншим, не дуже корисним. Як потрібно виховувати дітей, щоб вони виросли хорошими людьми?

Корисні поради з виховання дітей

Виховуючи дітей хорошими людьми, не рекомендується робити це під жорстким диктатом. Не треба контролювати кожен крок дитини і постійно говорити, що робити. Постарайтеся домогтися того, щоб і дитини не завантажувати академичностью і залишити можливість для індивідуального розвитку. Заохочуйте творчість, ініціативу, але не вседозволеність.

Дорослі – головні вчителі і орієнтири.

Що поробиш, але з появою в будинку дітей ми самі перебуваємо під їх пильним контролем. Будь-які наші вчинки ними сприймаються і оцінюються. Тому батьки самі повинні показувати приклади культурного поведінки і пояснювати їх правила. Погодьтеся, дитина навряд чи буде організованим і зібраним, якщо вранці тато похапцем шукає краватку, мама – ключі від будинку, а молодший брат – улюблену іграшку, з якою ходить в дитячий сад. До того ж особистий приклад не вимагатиме жодних додаткових зусиль. Це той випадок, коли сама дія вже повчально. Привіталися з сусідкою, притримали ліфт для біжить сходами, тихо закрили двері, щоб не розбудити бабусю, подякували за свіжу газету працівника кіоску – дитина спостерігає і переймає модель поведінки. Особистий приклад – ключовий момент у вихованні.

Щирі вчинки.

Задоволення від доброго вчинку, доброго діла не зрівняється ні з якою матеріальної платою. Ваше завдання пояснити дитині, що можна безкорисливо отримувати задоволення від усвідомлення того, що вчинив правильно. Дорослим у цьому випадку не потрібно бути скупими на похвалу і підбадьорливі слова. До того ж діти швидше повторять дія, яка радує і їх особисто, і батьків, і включених в цей загальний процес людей.

Запас терпіння не повинен вичерпуватися.

Так само і як ваша вигадка , винахідливість, кмітливість. Нелегко відразу навчити дитину щиро повірити, що чистити зуби, умиватися, не розкидати їжу, засипати в своєму ліжечку – дуже приємно. Перший час доведеться повторювати, пояснювати, просити переробити, нагадати, щоб не ухилявся від обов’язків. І тут важливо не зірватися, уникайте все зробити якомога швидше, квапити малюка. З часом він доведе звичайні процедури до автоматизму і навіть сам не помітить, як корисна звичка закріпилася. До речі, гігієна і самоконтроль за зовнішнім виглядом – один з найважливіших елементів доброго виховання. Начебто банальна чистка зубів є прекрасною профілактикою боротьби з лінню.

Перевірка на міцність.

У міру дорослішання дитини, її кризових кривих, які тільки на перший погляд здаються руйнівними, звички теж будуть забуватися і навіть ігноруватися. Ось тут і починаються сюрпризи, коли тверду звичку дитина геть забуває! Зазвичай це відбувається в підлітковому віці, коли діти йдуть наперекір громадській думці. Їм набридає, в тягар, не цікаво повторювати одні й ті ж обов’язкові дії: чистити взуття, з вечора збирати рюкзак до школи, виносити сміття, виконувати домашні завдання. Саме ваша твердість, без натяку на жорстокість, сталість повторів, спокій допоможуть перечекати цей час і не зруйнують правила до кінця.

Довіра і самостійність дитини.

Іноді батьки самі провокують і укорінюють погану поведінку і шкідливі звички своїх дітей. Або занадто часто дозволяють порушувати правила поведінки, або хаотично змінюють або зовсім намагаються все зробити за дитину. На перший погляд вони не хочуть зайвих турбот, витрачати час, наполягати і вміти знаходити компроміс. Тому йдуть на поводу, щоб не червоніти перед чужими людьми. Роблять за дитину швидко якусь справу самі, намагаючись позбавити від навантажень. Насправді ж ростять ледаря, безвідповідального егоїста, який будь-який конфлікт або проблему в житті буде вирішувати чужими діями. Така надмірна опіка батьків не залишає шансу дитини проявити себе. Постарайтеся не зав’язувати шнурки за дитину і вирішувати шкільні задачки. Нехай він витратить більше часу і зробить не дуже добре, але зате зробить це сам!

Пам’ятайте, що правильне виховання багато в чому полегшує життя дітей. Дитина стане впевненіше, не буде страждати через незібраність, заощадить дорогоцінний час для здійснення своїх планів. Чи зможе домогтися визнання і користуватиметься повагою в суспільстві. Адже завжди приємно спілкуватися і мати справу з хорошим вихованою людиною. А вже, скільки приємних емоцій зазнає від цього сім’я, коли не потрібно мучитися і протистояти примхам дітей. Батьки “з великої літери” зобов’язані виховати дітей, щоб вони виростає хорошими людьми. У цьому випадку вони легше адаптуються в цьому світі і зможуть досягти великих успіхів як у професійній сфері, так і в особистому житті.

Спостереження психологів

Кожна дитина вчиться новому і напрацьовує звички під впливом внутрішніх імпульсів, які утворюють сенситивний період. Психологи навіть виділяють чіткі межі такого часу. Вони мають свій початок, бурхливу стадію розвитку і завершення. Їх важливо не упустити і направити в потрібне для дитини русло. Він з натхненням, природного і вродженому почуттю буде орієнтуватися в життєвої мудрості. Тоді звички стануть його компасом на майбутнє.

Якщо дитина йде на противагу суспільній думці, то нарівні зі стрибком розвитку особистості, цьому сприяє і безлад. Хаотичні зміни, втрата орієнтирів, непорозуміння в його найближчому оточенні. Можливо, навіть це протест і заклик до дорослих зрозуміти, що у нього з’явилися нові потреби і їх потрібно враховувати.

Страх поганих звичок, часті хвороби, знервований поведінка – це реакція дитячого організму на внутрішній безлад. У цьому випадку необхідна корекція прийомів виховання. Доцільно звернутися за допомогою до дитячого психолога. Ваше завдання максимально бути поруч з дитиною, підтримувати його і сприяти адаптації під час навчання раніше невідомого.

Ніщо так не підкріплює правдивість слів дорослих, як наочна демонстрація їх. Тому час від часу корисно і потрібно влаштовувати дні без правил, коли багато що дозволено і дозволено. Наприклад, нехай у вихідні дитина не поспішає заправляти постіль, вмиватися, снідати. Хочеться повалятися і подивитися мультики – будь ласка! Найпарадоксальніше, що діти дуже прив’язані до заведеним ходу речей і будь безлад заподіє дискомфорт. Умовно кажучи, не зможе він уважно стежити за сюжетом, коли в кімнаті не прибрано, в животі бурчить від голоду і взагалі загальний стан не бадьорий. Тоді дитина губиться, плутається, намагається відновити порядок. Це дуже відволікає! Тут розумієш, що час, витрачений на правильне виховання дитини, дозволить уникнути накопичення хаосу і не потривожить його внутрішній світ.

0

Як виховувати дітей без покарань?

Виховувати дитину за допомогою покарань зовсім не потрібно. Батьки вдаються до такого заходу виховання після того, як не змогли вибудувати зі своєю дитиною довірливі відносини, не змогли донести до нього, що можна робити, а що не можна, не впоралися із завданням розвитку внутрішнього самоконтролю у дитини. Адже покарання, по суті своїй – функція, що контролює поведінку малюка. Як уникнути покарань при вихованні дитини?

Виховання без покарань формується з декількох принципів:

Визнання унікальності дитини, її бажань, почуттів і потреб. У житті це може означати тільки одне. Замість того щоб лаяти і кричати на своє чадо за його неналежну поведінку, батьки повинні замислитися, через що воно з’явилося. Якщо сказати простими словами, причина поганої поведінки дитини – його внутрішній дискомфорт, хвилювання і переживання, які хороші батьки повинні знайти і усунути.

Повага цінностей дитини. Коли батьки визнають особистість малюка, вони відповідно, визнають наявність у нього своїх власних цінностей, навіть якщо вони ніяк не перетинаються з їх власними. Батьки, які люблять своїх дітей, повинні цікавитися самими незначними речами, що не здаються їм дрібницею, повинні зрозуміти, що діти мають право на помилки, можуть мати власну думку на будь-який рахунок, навіть якщо воно буде помилковим. Такий підхід допоможе сформувати у дитини власну систему цінностей, навчить його аналізувати, дитина зможе знаходити свої помилки і виправляти їх.

Щоб підвищити ефективність виховання без застосування насильства, батькам доведеться навчитися визнавати свої помилки і розуміти, що досконалих людей не існує і вони – не виняток. Доведеться постійно переглядати свої методи виховання, свою систему вимог і претензій, які батьки застосовують по відношенню до дитини, вносити до них певні корективи для удосконалення. Якщо дитина починає вередувати і висувати протест проти ваших правил – задумайтеся, наскільки вони справедливі в тій чи іншій ситуації. Дитина може відмовитися грати за вашими правилами, внаслідок незадоволення його власних інтересів.

Одне з найважливіших і необхідних правил, яке дозволяє здійснити виховання без застосування покарань – любов до своєї дитини. Дуже важливо показувати дитині свою любов, незалежно від того, скільки йому років, висловлювати її допомогою тілесних дотиків – поплескувань, обіймів і т.д. Любов зіграє велику роль у вихованні дитини. Вже в майбутньому, йому стане легко спілкуватися з оточуючими його людьми і знаходити собі друзів.

Встановіть у своїй родині правила. Складіть список правил, які зобов’язані дотримуватися всі члени сім’ї, і постарайтеся донести їх до дитини. Слідкуйте за тим, щоб у списку не виникало протиріч вашим власним словами, які дитина може не так інтерпретувати. Наприклад, якщо дитині заборонено їсти солодке певний час, то це заборонено всім. Сестрі, батькам, і неважливо де – вдома, чи у бабусі в гостях. Слід пам’ятати, що суперечності будуть дезорієнтувати дитину, перешкоджати формуванню самоконтролю, а найголовніше розвивати у нього небажану поведінку. Він може стати підлабузником і прагнути до нечесних вчинків.

Подавайте хороший приклад. З моменту народження і до підліткового віку батьки є для своїх дітей своєрідним авторитетом. Саме тому варто скористатися таким становищем і передати своїй дитині частинку своєї поведінки і знань. Ви не зможете прищепити своїй дитині любов до читання, якщо він буде бачити вас сидячими перед телевізором, за переглядом улюбленої передачі. Ви не навчите дитину поважати старших, якщо самі допускаєте безсторонні висловлювання на адресу сусідів по сходовому майданчику і вчителів. Ваша дитина ніколи не буде забиратися в кімнаті і утримувати будинок в чистоті, якщо навколо бардак і плутанина. Коли дитина наслідує своїх батьків – це природне бажання. Тому якщо ви поставили перед собою завдання виховати дитину без заподіяння йому дискомфорту, подумайте про те, який приклад ви подаєте своєю поведінкою.

Слід відмовитися від виховання з застосуванням сили і авторитету. Якщо батьки стануть вести себе агресивно по відношенню до дитини, коли він почне вести себе неналежним чином, наприклад, забирати іграшки у інших дітей, рвати і розкидати речі, вони доб’ються того, що дитина всіма силами почне уникати їх контролю і остаточно вийде з під спостереження . Якщо у дитини не вистачить терпіння і його психіка не зможе витримати такого натиску, він може перетворитися на людину, яка ніколи не проявляє характер і ініціативу. У кожному разі, тиск на дитину зажене всі труднощі малюка, які лежать в основі неналежної поведінки, далеко всередину. Це буде лише видимість вирішених проблем.

Дотримуйтесь послідовність. Перед тим, як виховати дитину без заподіяння насильства, слід виховати себе. На плечі батьків падає величезна ноша. Їм доводиться чітко уявляти собі систему цінностей, знати всі тонкощі і нюанси виховного процесу, навчитися справлятися з негативними емоціями, розвиватися і рости в особистісному плані разом з дитиною. Усім батькам, які хочуть виховати ввічливого і впевненого в собі дитину, доведеться розвивати в собі незвичайне терпіння і самодисципліну. Тільки при такому підході можна домогтися бажаних результатів.

Для того щоб виховання стало воістину успішним, а досягнуті результати приносили плоди протягом довгого часу, доведеться не на жарт попотіти над собою. Необхідно день за днем вибудовувати довірчі взаємини зі своєю дитиною. Поступово, ви зможете прийти з дитиною до взаєморозуміння, навчитеся розуміти один одного з півслова, вибудуєте з ним надійні довірчі відносини, засновані на безоплатній любові.

Батіг і пряник (як виховати невиховану дитину?)

Няня: – Ваша Юленька сьогодні найкращу листівку намалювала. Розумниця!
Тато: – Ні-ні! Хвалити її не треба!
(Розмова, підслухана в дитячому садку)

Напевно, немає в житті жінки іншого часу, такого ж повного тривог, радості і глибокого сенсу, як те, яке вона проводить в очікуванні свого первістка. І чим ближче призначений природою день, тим сильніше бажання якомога ретельніше до нього підготуватися. Кожна жінка думає: «Моя дитина – найкраща. У мене не може бути все, як у всіх! У нас все буде інакше!». Ще жодна добросовісна майбутня мама не утрималася від того, щоб прочитати в очікуванні малюка яку-небудь книжку про виховання дітей. І ще жодна така книжка не обійшлася без розділу, назва якого звучить приблизно так: «Як любити дитину, але не балувати її». І, дійшовши до цього місця, жінка вперше замислюється: як відокремити одне від іншого?

Скажіть, будь ласка, чи зустрічали ви коли-небудь дуже товстих собак? Думаю, ваша відповідь: «Так». А чули ви коли-небудь про болонку або пойнтера, які проти ночі смажили б собі картоплю на топленому маслі? Ні? Їх годує хазяйка. Тоді ви вже готові погодитися з тим, що неслухняні, розпещені, діти не виникають з повітря? Великий вплив на розвиток дитини спричинюють батьки. Давайте спробуємо зрозуміти, як це відбувається.

Звідки беруться невиховані діти?

Новонароджений малюк забирає у батьків весь час, всю увагу і всі сили. І навіть цього йому деколи буває недостатньо. Поки він такий маленький і безпорадний, мамі здається природним цілодобово знаходитися у нього на службі. Але рано чи пізно наступає момент, коли будь-яка мати замислюється: а не чи виросте моя дитина егоїстом, якщо я у всьому потуратиму їй? Таку думку можна визнати здоровою, якщо вона прийшла в голову мамі дворічної дитини. На жаль, часто так думають мами, чиїм дітям не виповнилося ще і п´яти місяців!

У віці чотирьох - п´яти місяців малюки, як правило, починають менше спати. Додатковий час життя, що з´явився у них, вони, звичайно, хочуть провести з мамою, адже мама для них – центр всесвіту! І виглядає це, як вимогливе покликання матері до себе, навіть якщо малюк ситий і ні чого не потребує. «У жодному випадку не привчайте дитини до рук! Ходіть повз неї із зайнятим виглядом. Вона поплаче і зрозуміє, що у вас є свої справи» — пригадає молода мама чию-небудь добру пораду. Або інша: «Не потрібно підходити до дитини вночі. Маленькі діти плачуть просто від злості».

Біг по колу

Ваша крихта ще зовсім недавно була з вами одним цілим. Народившись, малюк вважає себе вашою частиною і твердо впевнений, що йому немає чого з вами розлучатися. Не отримуючи необхідних йому, як повітря, тепла і уваги, він стає тривожним і дратівливим. Він починає поводитися ще вимогливіше, що, швидше за все, мамою тлумачитиме собі, як доказ її правоти: «Ось, уже розпестився». І мама, в педагогічних цілях, реагує ще більшим відчуженням.

Коло замикається

Саме такі діти, підростаючи, доставляють батькам і людям, що оточують їх, більше всього клопоту. Вони звикли жити з усвідомленням того, що на цьому світі нічого не дається просто так, і всього треба добиватися сценами і криком. Коли малюкові виповнюється 4-5 років, між ним і батьками встигає вирости стіна непорозуміння. Чим гірше поводиться дитина, тим холоднішими робляться батьки. Так працює порочний круг: дитина звикає до того, що єдиний спосіб, яким можна звернути на себе батьківську увагу, — зробити щось погане. Саме у таких умовах формуються діти-маніпулятори, тирани і вередуни, маленькі егоїсти. І саме таких дітей ми називаємо розпещеними! Хіба це справедливо?

Де купити любов?

Як не дивно на перший погляд, але в деяких сім´ях діти часто бувають розпещені дорогими подарунками. Напевно, і поблизу від вас живе такий хлопчик, що самотньо перетинає простір двору на розкішному іграшковому кабріолеті з електромотором і сяючими фарами. Решта дітей здивовано обертається, почувши торохтіння, і на якийсь час забуває про свої нудні лопатки і пасочки. Завтра вони відмовляться грати з власником рідкісного скарбу.

Бажання побалувати дитину часто виникає у батьків, як відгук на заглушене відчуття провини. Таким чином вони відкуповуються від своїх чад, внутрішньо як би кажучи: «Я доведу собі, що люблю тебе. Я куплю тобі щось іще». Малюк швидко втягується в «гру». Він як би відповідає: «Так, ти доведеш», адже потурання — це єдиний відомий йому вид «любові». Він вимагає нових подарунків з такою завзятістю і з таким відчаєм, що з боку всім ясно, чого йому не вистачає насправді. Але оскільки іграшки не можуть замінити любов тата і мами, цій гонці немає кінця.

Батіг і пряник: вибирати ні з чого

Якщо спробувати оцінити життя таких сімей, можна побачити дві характерні особливості. Тата і мами бувають невиправдано строгі і холодні зі своїми чадами в одних випадках, і невиправдано поступливі — в інших. Таких батьків можна умовно розділити на дві категорії, виходячи з того, до якого полюса (потурання або строгість) вони ближчі. Але треба врахувати, що це — лише зовнішнє враження. Нестача тепла і розуміння у стосунках з малюком в обох випадках маскується або під одне, або — під інше.

«Строгі» батьки міркують приблизно так: «Якщо я люблю свою дитину, я не можу допустити, щоб вона виросла невихованою (неакуратною, незібраною, неслухняною і так далі). Я завжди вимагатиму беззаперечного виконання всіх моїх вимог, зокрема там, де можна і поступитися. Якщо я не знаю напевно, погано або добре те, що робить дитина, я забороню це про всяк випадок. Нічого розпускатися!». «Потураючі» батьки говорять: «Я люблю свою дитину і тому слабкий перед ним. Хай це морозиво — вже десяте, я все одно його куплю. І при цьому не пригадаю, що солодке в такій кількості шкідливо для дитячих зубів».

Любов і заборони

Хочеться запитати: чи так можна розпестити дитину любов´ю? «Любити, але не балувати» — звучить, на мій погляд, так само дивно, як «їсти, але не залишитися голодним» або як «спати, але виспатися». Мені здається, що балують своїх дітей, потурають їм якраз ті батьки, які не люблять їх по-справжньому. То ж можна сказати і про строгість, замість якої я б порадила батькам бути послідовними і солідарними в своїх вимогах до малюка.

Звичайно, мамам і татам завжди доведеться забороняти щось своїм дітям, і вимагати від них слухняності. Але батькам варто пам´ятати, що слухатися потрібно не тому, що «потрібно слухатися!», а тому, що батьки відповідальні за життя і здоров´я свого малюка. Ще одна лінія, по якій, безумовно, повинне йти будь-яке правильне виховання — це прагнення донести до дитини головне правило людського співжиття: «Поступай з іншими так, як хочеш, щоб поступали з тобою». У всьому останньому, я думаю, дитина повинна мати максимальну свободу. І якщо подивитися на виховання з цих позицій, то опиниться, що забороненого не так уже й багато, і що більшість заборон можна за бажання впровадити тактовно.

Батьки, які люблять своїх дітей по-справжньому, відносяться до них уважно і серйозно. Ухвалюючи будь-яке рішення, вони виходять тільки з міркувань дитячого блага. Як правило, вони не намагаються штучно вигадувати лінію власної поведінки, а діють по ситуації. Спираючись на власну інтуїцію, вони відчувають, що потрібно їх чаду в даний момент. Так, немовляті необхідна вся увага матері без залишку, а дитині трохи старше потрібний ще і весь світ на додачу. Краще всього було б дозволити їй робити все, що вона хоче, потрібно лише влаштувати її життя так, щоб ні собі, ні іншим не було заподіяно шкоди. Такий малюк стрімко розвивається, росте активним, допитливим і упевненим в собі. А, крім того — він росте людиною, яка уміє любити інших людей.

Рекомендації батькам, щодо виховання дитини

 1. Любіть свою дитину такою, якою вона є, а не за її досягнення та успіхи.
 2. Не порівнюйте її з іншими дітьми. Порівнюйте її з самою собою (такою, якою вона була вчора і, можливо, буде завтра).
 3. Не слід постійно турбуватися про дитину, намагатися постійно оберігати її від можливих небезпек, які часто є надуманими. Сподівайтеся, що вона зможе самостійно подолати життєві труднощі.
 4. Не сваріть, а тим паче не ображайте дитину в присутності чужих людей. Поважайте почуття і думки дитини. На скарги з боку оточення відповідайте: «Дякую, ми вдома обов’язково поговоримо на цю тему».
 5. Засуджуйте не саму дитину, а її вчи­нок.
 6. Навчіть дитину розповідати про свої проблеми. Обговорюйте з нею конфліктні ситуації, які виникають з однолітками і дорослими. Щиро цікавтесь її думкою, тільки так ви зможете сформувати в неї пра­вильну життєву позицію.
 7. Постійно спілкуйтеся з дитиною. Нехай вона розповість вам, як провела день, з ким гралася, що було у школі тощо. Слухайте уважно, ставте запитання, щоб дитина від­чувала, що це вам справді цікаво.
 8. Допомагайте дитині виконувати те, що вона поки що не вміє робити сама. Ніколи не відмовляйте їй зі словами: «Я теж цього не вмію робити».
 9. Не розхвалюйте дитину але й не забу­вайте її заохочувати, коли вона цього заслуго­вує. Хваліть словом, усмішкою, ніжністю, а не відкупайтеся заохоченнями (купівля нової іграшки або солодощів). Пам’ятайте, що похва­ла, як і покарання, має відповідати вчинку.
 10. Підтримуйте вдома чіткий розпоря­док дня. Час прийому їжі, виконання домаш­ніх завдань і сну має відповідати цьому роз­порядку.
 11. Не намагайтеся все зробити за дити­ну, дайте їй свободу. Пам’ятайте, що дитина потребує не стільки самостійності, скільки права на неї.
 12. Проводьте дозвілля разом з дитиною. Залучайте дитину до обговорення сімейних проблем, вислуховуйте та обговорюйте її думку.
 13. Допомагайте дитині розвивати її зді­бності.
 14. Не формуйте взаємини на заборонах. Завжди пояснюйте причини ваших вимог, якщо можливо, запропонуйте альтернати­ву. Повага до дитини зараз — фундамент поважливого ставлення до вас у теперіш­ньому й майбутньому.
 15. Будьте терпимими до вашої дитини.

Універсальні поради для виховання дошкільнят

Порада батькам №1. Поважайте індивідуальність дитини

Переконання батьків про те, що дитина мала і нічого не розуміє — помилкове. Психологи-педагоги давно зійшлися на тому, що дитина — не чистий лист, що її формує оточення, проте вона також має власну індивідуальність та спадкові риси. Тому не забувайте, що виховуєте маленьку людину, яка має свої смаки, вподобання та інтереси, з якими потрібно рахуватися.

Порада батькам №2. Ні «ранньому розвитку»

Зараз дуже популярно водити дитину на декілька гуртків, вивчати іноземну мову з 3-х років, долучити її до спорту, музики, балету… Проте дитина тільки втомлюється, не розуміючи, навіщо перейматися майбутньою кар’єрою і своїм суспільним становищем. Мабуть, не всі знають той факт, що для навчання найкращим є шкільний вік, тобто з 6—7 років, коли розвивається інтелект. До 6 років малюкові найкраще пізнавати навколишній світ через гру та мамину любов.

Порада батькам №3. Не забирайте дитинство

Часом дорослі згадують своє дитинство і жалкують, що воно буває лише раз. Проте, втілюючи в життя свої власні мрії, люблячі татусі і мамусі позбавляють дитину цього прекрасного періоду життя, інтелектуально навантажуючи дитину з пелюшок, вимагаючи від неї добиватися успіхів і результатів. Психологи, даючи поради батькам, зазначають, що дитині необхідний вільний час, спокій для того, щоб подумати, осмислити побачене і почуте через гру з ляльками та іграшками.

Порада батькам №4. Учіть своїм прикладом

Часто батьки хочуть бачити у своїй дитині втілення найкращих якостей. У противному разі дорослі сердяться і вичитують своє чадо. Саме тут доречно згадати англійське прислів’я «не намагайтесь змінити дітей, адже вони все одно будуть схожими на вас. Спробуйте змінити себе». Ще Лев Толстой ставив риторичне питання: як, живучи дурно, можна добре впливати на дітей?

Порада батькам №5. Уникайте потурань

«Хто дітям потаче, той сам плаче» — говорить народна мудрість. На лінощі, неслухняність, упертість батьки в жодному разі не мають закривати очі, жаліючи та леліючи свою кровинку. Тут батькам потрібно проявити волю, адже недарма застерігає народне прислів’я: «Не навчив у пелюшках — не навчиш і в подушках».

Порада батькам №6. Дотримуйтеся єдності вимог

Ще одна порада батькам така: установлюючи якісь правила, тримайтеся їх і далі. Непослідовність дій може вивести дитину з рівноваги та бути причиною озлобленості, адже діти дуже гостро переживають несправедливість. До того ж дорослі, часто виключно з благородною метою, вдаються до брехні, яка, розкриваючись, порушує цілісність всесвіту дитини, стає причиною відчуженості.

Порада батькам №7. Використовуйте розвиваючі ігри та іграшки

Частіше зустрічаються іграшки з досить обмеженим колом використання, і хоч уява дитини ширша, ніж у дорослих, все ж краще замінити їх на пісочницю, фарби і чистий альбом, конструктор, через які дитина зможе розвиватися, проявляти творчу уяву і розкриватися.

Порада батькам №8. Уникайте послуг «зомбі-ящика»

Безконтрольний перегляд телебачення заволодіває свідомістю дитини, «збагачуючи» її негативними образами. Натомість не лініться провести час з дитиною, сходити на дитячий майданчик чи почитати їй казок.

Порада батькам №9. Читайте дитині казки

У казках є місце чарівному і незвичайному, тому вони сприймаються радісно. В казках усе відбувається легко, природно і просто — і це сприйняття дитина переносить у своє життя, воно закладається в її моделі поведінки. У казках немає депресії, надломів, тієї офіційності, натомість постає простота: у втратах і надбаннях, хороших чи злих вчинках. До того ж через віру в дива, яку, боронь боже, зломити батькам, дитина росте не обмеженою, а багатогранною, оптимістичною і натхненною.

Поради батькам щодо виховання дітей

Масару Ібука

«Після трьох вже пізно»

 • Для дітей немає поняття «просте» і «складне». Все для них нове.
 • Основна частина людського мозку розвивається у віці до 3-ох років, тому багато інформації дитині легше засвоїти у цьому віці.
 • Не «засипайте» дитину іграшками. Вона або розгубиться, або їй набридне бавитися ними.
 • Коли в дитини обмежена кількість іграшок, вона шукає різні способи як їх використати і як ними бавитись. Таким чином дитина розвиває свою уяву.
 • При виборі іграшки ставте собі питання: «Які навики буде отримувати дитина бавлячись іграшкою?» Краще купувати іграшки з елементами за допомогою яких можна щось змайструвати( наприклад, конструктор). Тут дитина окрім іграшки, яку змайструє собі сама, отримає ще й корисні навики.
 • Розвивайте в дитини любов до мистецтва. Це допоможе виховати гармонійну особистість. (Вмикайте дитині класичну музику, оточуйте витворами мистецтва, показуйте репродукції картин). Помилкою, вважає автор, давати дітям слухати тільки дитячі пісеньки і розглядати примітивні малюнки.
 • Виховання дитини – це непроста справа, не треба нею легковажити.
 • Виховуючи дитину, ви робите найважливішу справу в своєму житті.
 • Даруйте дитині любов, турботу і час.
 • Зазвичай, в дитинстві все дається легше ніж згодом. Наприклад: гра на фортепіано, скрипці чи вивчення іноземних мов.
 • Навіть для найменшої дитини, оточення відіграє значну роль у розвитку. Тому речі, які оточують малюка, мають бути яскраві і різноманітні. Більше носіть дитину на руках, щоб вона могла пізнавати довколишній світ. Їй все надзвичайно цікаво.
 • 12. Не бійтеся перевантажити дитину інформацією, коли вона робить щось з цікавістю – це не складно.
 • Не заставляйте дитину, зацікавте її.
 • Фізичний розвиток і рух має великий вплив на розвиток здібностей.
 • Характер дитини формується до 3-ох років. Тому дисциплінуйте її тоді, а не в той час, коли готуватимете до школи.
 • Діти до 3-ох років намагаються уподібнитися дорослим чи іншим дітям. Враховуйте це, коли щось робите, щоб вчинки не розбігалися зі словами. Дитячий колектив має вплив на дитину. Тут є і позитив і негатив.
 • Друга дитина завжди спритніша чи швидше розвивається, через те що тягнеться до старших.
 • Ранній розвиток – це дати дитині можливість максимально розвинути свої задатки.
 • Тренуйте пам’ять дитини, запропонувавши їй вивчити короткі вірші. Пам’ять – це механізм, який ржавіє коли його не використовують і не тренують.

Поради Девіда Льюїса щодо розвитку обдарованої дитини

 1. Відповідайте на запитання дитини якомога терпляче і чесно. серйозні запитання дитини сприймайте серйозно.
 2. Створіть у квартирі місце-вітрину, де дитина може виставляти свої роботи. не сваріть дитину за безлад у кімнаті під час її творчої роботи.
 3. відведіть дитині кімнату чи куточок винятково для творчих занять.
 4. Показуйте дитині, що ви любите її такою, якою вона є, а не за її досягнення.
 5. Надавайте дитині можливість у виявленні турботи.
 6. Допомагайте дитині будувати її плани та приймати рішення.
 7. Показуйте дитині цікаві місця.
 8. Допомагайте дитині нормально спілкуватися з дітьми, запрошуйте дітей до своєї оселі.
 9. ніколи не кажіть дитині, що вона гірша за інших дітей.
 10. ніколи не карайте дитину приниженням.
 11. Купуйте дитині книжки за її інтересами.
 12. Привчайте дитину самостійно мислити.
 13. Регулярно читайте дитині чи разом з нею.
 14. Пробуджуйте уяву та фантазію дитини.
 15. уважно ставтеся до потреб дитини.
 16. Щодня знаходьте час, щоб побути з дитиною наодинці.
 17. Дозволяйте дитині брати участь у плануванні сімейного бюджету.
 18. Ніколи не сваріть дитину за невміння та помилки.
 19. Хваліть дитину за навчальну ініціативу.
 20. Учіть дитину вільно спілкуватися з дорослими.
 21. У заняттях дитини знаходьте гідне похвали.
 22. Спонукайте дитину вчитися вирішувати проблеми самостійно.
 23. Допомагайте дитині бути особистістю.
 24. Розвивайте в дитині позитивне сприйняття її здібностей.
 25. Ніколи не відмахуйтесь від невдач дитини.
 26. Заохочуйте в дитині максимальну незалежність від дорослих.
 27. Довіряйте дитині, майте віру в її здоровий глузд.

Пам’ятка для батьків

 1. Будьте для дітей прикладом у всьому.
 2. Зробіть для своїх дітей куточок для занять. Коли учень готує уроки, не відривайте його на сторонні справи.
 3. З. Вчіть дітей бути у всьому бережливими.
 4. Частіше бувайте у школі, радьтесь з педагогами, психологом з питань виховання дітей, допомагайте вчителям краще навчити ваших, дітей,
 5. Не кажіть нічого поганого про школу, вчителів, прищеплюйте дітям любов і повагу до школи.
 6. Слідкуйте за чистотою І охайністю дитини, за акуратним утриманням підручників, одягу. Чистота і акуратність дисциплінує дітей.
 7. Дотримуйтесь режиму дня, слідкуйте, щоб дитина не перевтомлювалась.
 8. Виховуйте у дітей вміння вести себе скромно і пристойно як вдома, так і на вулиці, в шкоді, в громадських місцях.
 9. Виховуйте у дітей повагу до старших і молодших.
 10. Не застосовуйте фізичного покарання до дітей, спокійно поясніть їм неправильність їх вчинків.
 11. Заохочуйте в дітей Інтерес до книги, природи, туризму, спорту.
 12. Привчайте дітей виконувати носильну фізичну роботу.
 13. Знайте з ким товаришують ваші діти, як вони поводять себе.
 14. Пам’ятайте, що виховання дітей – головний обов’язок батьків.
 15. Пам’ятайте, що тільки в тісній прані зі школою, можливо успішно вирішити питання виховання громадянина України.

Десять заповідей для батьків

 1. Не навчайте того, з чим самі необізнані. Для правильного виховання дитини потрібно знати її вікові та індивідуальні особливості.
 2. Не сприймайте дитину як свою власність, не ростіть її для себе. Ваша мета – виростити її для життя серед людей.
 3. Довіряйте дитині. Пояснюйте, що вона робить краще, а не гірше. Залишайте за нею право на власні помилки, тоді дитина опанує вміння їх самостійно виправляти.
 4. Не ставтеся до дитини зневажливо. Дитина повинна бути впевнена у своїх силах, тоді з неї виросте відповідальна особистість.
 5. Будьте терплячими. Ваша нетерплячість – ознака слабкості, демонстрація вашої невпевненості у собі.
 6. Будьте послідовними у своїх вимогах, але пам’ятайте: твердість лінії у вихованні досягається не покаранням, а стабільністю обов’язкових для виконання правил, спокійним тоном спілкування, неквапливістю і послідовністю.
 7. Потурбуйтеся про те, що ваша дитина накопичувала досвід у спокійному темпі. Дозвольте їй відпочивати від розпоряджень, наказів, зауважень. Нехай вона вчиться розпоряджатися собою.
 8. Не використовуйте у своїй практиці вислів: «Роби, якщо я наказав!» Замініть цю форму на іншу: «Зроби, тому що не зробити цього не можна, це не принесе тобі користь». Дитина має звикнути до того, що діяти необхідно не за наказом, а тому, що це доцільно, потрібно для когось.
 9. Оцінюючи дитину, говоріть їй не тільки про те, чим ви особисто незадоволені, а про те, що вас радує. Не порівнюйте її із сусідською дитиною, однокласниками, друзями. Порівнюйте, якою вона була вчора і якою є сьогодні. Це допоможе вам швидше опанувати ази батьківської мудрості.
 10. Ніколи не говоріть, що вам бракує часу виховувати свою дитину. Це все одно, що сказати: «Мені ніколи її любити». Ми виховуємо своїх дітей прикладом власного життя, власною системою цінностей, виховуємо своєю присутністю і відсутністю, виразом обличчя, звичним тоном спілкування з людьми, облаштуванням у квартирі, ставленням до праці та дозвілля. Тож давайте вчитися виховувати наших дітей, пізнавати те, чого ми не знаємо, знайомитись з основами педагогіки, психології, права, якщо насправді любимо їх і бажаємо їм щастя.

Пам’ятка батькам обдарованих дітей

 • Створіть безпечну психологічну атмосферу дитині в її пошуках, де вона могла б знайти розраду у разі своїх розчарувань і невдач.
 • Підтримуйте здібності дитини до творчості й виявляйте співчуття до ранніх невдач.
 • Уникайте негативної оцінки творчих спроб дитини.
 • Будьте терпимі до несподіваних ідей, поважайте допитливість ідеї дитини.
 • Намагайтесь відповідати на всі запитання, навіть якщо вони вам здаються безглуздими.
 • Залишайте дитину одну і дозволяйте їй, якщо вона бажає, самій займатися своїми справами. Надлишок опіки може обмежити творчість.
 • Допомагайте дитині формувати її систему цінностей, не обов’язково засновану на її системі поглядів, щоб вона могла поважати себе і свої ідеї поряд з іншими ідеями та їх носіями.
 • Допомагайте дитині задовольняти основні людські потреби, оскільки людина, енергія якої скута основними потребами, рідко досягає висот у самовираженні.
 • Допомагайте дитині долати розчарування і сумніви, коли вона залишається сама в процесі не зрозумілого ровесникам творчого пошуку: нехай дитина збереже свій творчий імпульс.
 • Поясніть, що не на всі запитання дитини завжди можна відповісти однозначно. Для цього потрібен час, а з боку дитини — терпіння. Вона має навчитися жити в інтелектуальному напруженні, не відкидаючи своїх ідей.
 • Допомагайте дитині цінувати в собі творчу особистість. Однак її поведінка не має виходити за межі пристойного.
 • Допомагайте дитині глибше пізнати себе. Виявляйте симпатію до її перших спроб виразити таку ідею словами і зробити зрозумілою для оточення.

Анкета для батьків

«Чи вірно підібраний принцип виховання?»

За результатами відповідей на цю анкету можна визначити, чи вірно вибраний принцип виховання дітей.

Чи можете ви:

 1. У будь-який момент залишити всі свої справи і зайнятися дитиною?
 2. Порадитися з дитиною, не дивлячись на її вік?
 3. Признатися дитині в помилці, здійсненій по відношенню до нього?
 4. Вибачитися перед дитиною у випадку, якщо ви не мали рації?
 5. Опанувати себе і зберегти самовладання, навіть якщо вчинок дитини вивів вас з себе?
 6. Поставити себе на місце дитини?
 7. Повірити хоч би на хвилинку, що ви добра фея або прекрасний принц?
 8. Розповісти дитині повчальний випадок з дитинства, що представляє вас в невигідному світлі?
 9. Завжди утриматися від слів і виразів, які можуть ранити дитину?
 10. Пообіцяти дитині виконати її бажання за хорошу поведінку?
 11. Виділити дитині один день, коли вона може робити, що хоче, а ви при цьому ні в що не втручаєтеся?
 12. Не прореагувати, якщо ваше дитя ударило, штовхнуло або незаслужено образило вашу дитину?
 13. Встояти проти сліз, капризів, прохань, якщо відомо, що це примха?

Варіанти відповідей:

а) можу і завжди так поступаю – 3 бали;

б) можу, але не завжди так поступаю – 2 бали;

у) не можу – 1 бал.

От 30 балів до 39 балів – ви дотримуєтеся правильних принципів виховання.

От 16 до 30 балів – ваш метод виховання – батіг і пряник.

менше 16 балів – у вас немає педагогічних навиків і бажання виховувати дитину.

“Як ви забезпечуєте умови для навчання дітей удома?”

 1. Як ви організовуєте процес виконання домашнього завдання своїми дітьми?
 2. Чи є у вас у квартирі куток для учня?
 3. Як ви контролюєте виконання домашнього завдання своїми дітьми?
 4. Чи звертаються до вас діти за допомогою при виконанні домашніх завдань? У чому виявляється ця допомога?
 5. Чи є у вашій домашній бібліотеці улюблені книжки ваших дітей?
 6. Які журнали, газети ви виписуєте чи купуєте для своєї дитини?
 7. З якими труднощами в організації праці учнів ви зустрічаєтесь? Як їх долаєте?
 8. Чи аналізуєте ви разом із дитиною причини виникнення у неї труднощів у ЇЇ навчанні? Чи допомагаєте їх долати?
 9. Як використовуєте методи заохочення і покарання для стимулювання навчання дітей?

Тест для батьків

„На чому ґрунтуються стосунки батька та матері з дитиною?”

Якщо ви згодні з наведеними нижче твердженнями, запишіть собі 1 бал. Якщо ні – 0 балів.

Запитання анкети

Відповіді Бали
1. Іноді дуже шкода, що дитина виросте і стане дорослою.
2. Якщо дитина говорить неправду, то вона, швидше за все, не бреше, а фантазує.
3. Сучасні шкільні програми надто складні.
4. Мати повинна бути емоційним посередником між дитиною і батьком, тому що батькові властива надмірна суворість
5. Якщо дитина зайнята корисною справою, але в неї часто нічого не виходить, слід похвалити її за зусилля.
6. Наївна безпосередність – це скоріше достоїнство дитячого віку, а не недолік.
7. Якщо дитина засинає в темряві, їй потрібна лампа-каганець.
8. Багато дитячих витівок пояснюється поганим впливом однолітків.
9. У кожної дитини є свої достоїнства, які набагато важливіші від недоліків.
10. Дитина могла б досягти великих успіхів, якби вчителі ставилися до неї доброзичливо
11. Коли батько й мати по-різному оцінюють поведінку дитини, важливішою має бути думка матері, оскільки жінки – природжені вихователі.
12. У дитинстві всім необхідні заняття спортом.
13. За сімейним столом кращі шматочки слід віддавати дітям.
14. Дитяча неслухняність часто виникає тому, що батьки вимагають від дитини неймовірного.
15. Коли дитина подорослішає, то неминуче зустріне і житті труднощі, тому обов’язок батьків – до цього часу відводити дітей від них.

Підсумки:

15 балів

Батько. Ви недооцінюєте роль чоловіка у вихованні. Ваша вимогливість до дитини буває продиктована вашим настроєм, а не поведінкою дитини.

Мати. Ви дуже любите дитину, але забуваєте про те, що дитина виросте і вирішуватиме свої проблеми самостійно.

8-11 балів

Батько. У вихованні дитини є відстороненість.

Мати. Дитині потрібно більше вашої емоційної участі у її житті.

Менше 8 балів

Батько. Не будьте надто суворим до вашої дитини.

Мати. Вашій дитині потрібно більше м’якості та заохочення.

«Які ви батьки?»

 1. Визначте ті фрази, які ви часто використовуєте в спілкуванні з дітьми.
 2. Скільки разів тобі повторювати?
 3. Порадь, будь-ласка, як мені вчинити в даній ситуації?
 4. Не знаю, що я без тебе робила?
 5. І в кого ти такий (а) удався (лась)?
 6. Які в тебе чудові друзі!
 7. Ну на кого ти схожий (а)?
 8. Ти моя опора і помічник (ця).
 9. Ну що в тебе за друзі?
 10. Про що ти тільки думаєш?
 11. Який (а) ти в мене розумний (а)?
 12. А як ти вважаєш сину (донько)?
 13. У всіх діти як діти, а ти!
 14. Який (а) ти в мене кмітливий (а).

Ключ до тесту «Які ви батьки?»

7 – 8 балів – ви живите з дитиною душа в душу. Вона щиро любить і поважає вас. Ваші стосунки з дитиною позитивно впливають на становлення особистості.


9 – 10 балів – ви непослідовні у взаєминах з дитиною. Вона поважає вас, хоча й не завжди з вами відверта. На її розвиток впливають здебільшого випадкові обставини.


10 – 12 балів – вам необхідно бути уважним у ставленні до дитини. Ви користуєтесь у неї авторитетом, але авторитет не замінить вашої любові. Розвиток дитини залежить від випадку більшою мірою, ніж від вас.


13 балів – ви самі відчуваєте, що чините неправильно. Між вами та дитиною існує недовіра. Поки не пізно, спробуйте приділяти дитині більше уваги, враховувати її запити та інтереси.